Ev Kiralarken Ne Kadar Kapora Verilir?

  • 0

Ev kiralama işleminde taraflar arasındaki anlaşmanın bir bağlayıcısı olarak verilen kapora, kiralanmak istenen evi belirli süreliğine potansiyel kiracılar için ulaşılmaz kılmaktadır. Kapora sayesinde ev sahibi, potansiyel kiracının niyetinin ciddi olduğu anlamakta ve evi belirli bir süreliğine rezerve etmektedir.

Kapora Nedir?

Kapora, hukukta “güvenmelik” olarak geçer. Kesin sözleşme yapılmadan önce mal veya hizmeti rezerve etmek için hizmet bedelinin bir miktarı olarak ödenen ücrettir. Ev kiralarken de aynı sistem işlemektedir. Kiralamak istediğiniz evin sahibine bir miktar ücret ödeyerek evi belirli süreliğine rezerve etmiş olursunuz.

Bu ödeme, kiralama işlemini garanti altına almak adına yapılmaktadır. Olası problemlerin yaşanmaması için verilecek bu miktarın, bir sözleşme ile belgelenmesi gerekmektedir. Kapora sözleşmesinde, potansiyel kiracının diğer tarafa güvence miktarı olarak ödediği tutara, geçerli olacağı süreye ve diğer bilgilere yer verilmektedir.

Ne Kadar Kapora Verilir?

Kapora için bir yasa maddesi bulunmamaktadır. Bu tamamen ev sahibi inisiyatifine kalmış bir durumdur. Bu noktada kapora olarak; kira bedelinin %10 ile %25’i arasında bir tutar istenebilmektedir.

Kiralayacağınız ev için ödeme yapmadan önce mutlaka sözleşme yapmanız gerekmektedir. İster gayrimenkul danışmanı ister ev sahibi ile anlaşma halinde olun, sözleşme olmadan ödeme yapmamalısınız. Sözleşmede aşağıdaki bilgilerin açıkça ifade edilmesi gerekmektedir.

  • Ödendiği tarih
  • Kiralamanın gerçekleşeceği tarih, yani kapora geçerlilik süresi
  • Sözleşmeyi imzalayanların kimlik bilgileri ve imza
  • Tutar
  • Cayma bedeli

Kapora Geri Verilir mi?

Ortada sözleşme yoksa kaporanın tüm inisiyatifi satıcıdadır. Kira ya da satış kontratı yapmak için anlaşılan süre geçilirse mülk sahibi, kaybettiği zamanın bir telafisi olarak kaporaya el koyabilir.

Ödediğiniz miktarı geri alabilmek için sözleşme yapmanız gerekir. Sözleşmede uzlaşılan cayma bedeli, evi kiralamaktan vazgeçerseniz geri isteyemeyeceğiniz para miktarını ifade eder. Sözleşmeniz olduğu takdirde, karşılaşabileceğiniz haksızlıklar karşısında yasal olarak hakkınızı aramanız mümkündür.

Kiracının vermiş olduğu ücreti geri almanın bir diğer yolu da ev sahibinin, mülkünü kiralamaktan vazgeçmesidir. Bu noktada etik olarak ev sahibinin aldığı miktarı geri ödemesi gerekir

Kiracıların telefonla yaptıkları görüşmeler üzerinden kapora ödemesi önerilmez. Yüz yüze görüşmeden ve sözleşme imzalanmadan ödenilen bedeli geri almak için yasal bir dayanak bulunmamaktadır.

Compare listings

Karşılaştırmak